Szerinted is cuki a lengő „babaháj” kutyád pocakján? Te is szeretsz néha egy-egy falatot csempészni kedvencednek az étkezések során? Szerinted is mindig éhes a kutyád, és nem tudsz ellenállni a könyörgő szemeknek? Nagy hiba! Eláruljuk, miért.

Az elhízás mára komoly népbetegséggé nőtte ki magát az emberek és a kutyák között is. Sok gazdi az ivartalanítás, vagy esetleges más betegség után gondolja úgy, hogy kutyájának vigasztalásra van szüksége (nincs), és saját magából kiindulva elkezdi mindenféle „jutalomfalattal” tömni a kutyát, aki persze mindent kérdés nélkül felfal. Jobb esetben ezek a jutalomfalatok a kutya tápjából kerülnek ki, rosszabb esetben azonban mindenféle emberi étel maradéka – ami az elhízáson felül számos komoly problémához, súlyos betegséghez vezethet.

Az elhízás okai – általában

Az elhízásnak számos oka lehet, néhány gyakori esetet azonban muszáj – elrettentő – példaként felhozni.

Az elhízás következményei

A legelső, amit észre fogsz venni, ha a kutyád túlsúlyos, az a kedvetlenség. Az addig aktív, játékos kutyának egyre kevesebbszer lesz kedve játszani, sétálni menni, ha mégis belevág, hamar elunja. Ezen kívül a testén is észlelhetsz változásokat: ha végigsimítod az oldalát, egy egészséges súlyban lévő kutyának finoman érződnek a bordái, illetve a derekánál a horpasza. Amikor fut, vagy áll, oldalról az utolsó egy-két bordáját szabad szemmel látod, de nem kiállóan. (Persze a hosszú szőrű kutyáknál ezt nehezebb észrevenni.). Ha az oldalán végigsimítva nem érzed a bordákat és a kutya íveit, akkor gyanús, hogy el van hízva! Kérj tanácsot az állatorvostól – időben észlelve a bajt, egy kicsit több mozgással, kevesebb, vagy minőségibb táplálással ismét egészséges súlyú és -kedvű lehet kedvenced.

Elhízás esetén, a kutya életkorától függetlenül számolnod kell szív- és érrendszeri panaszokkal, légzőszervi betegségekkel, és cukorbetegséggel. Az elhízás során megnő a kockázata a daganatos megbetegedéseknek, vese- és májkárosodásának, fertőzéseknek, bőrbetegségeknek. A túlsúlyos kutyáknál a műtéti altatás is kockázatosabb, így, ha súlyos műtétre kerül a sor, gyakorlatilag egy ördögi körbe kerülhetsz kedvenceddel: műteni kell, mert túlsúlyos, de nem lehetsz 100%-ban biztos abban, hogy fel is ébred – mert túlsúlyos.

Az elhízás megelőzése

 

A házikedvencek elhízása 98%-ban a gazda felelőssége. Nagyon-nagyon kevés az az állat, amelyik valamilyen betegség okán (és csakis a betegség okán) hízik el, de azt is lehet kezelni. Az elhízás kedvenceink számára gyakorlatilag egy lassú halál, amivel egész életében küzd, ha a gazdi nem vált szemléletmódot, vagy nem ismeri fel a problémát. Kedvenceink amúgy is rövid életét drasztikusan, akár 4-6 évvel is csökkentheti a túlsúly.

Vajon megéri ezt a sok kockázatot az a pár jutalomfalat? Sokkal inkább megéri minőségi száraztápot, vagy akár nyers etetést alkalmazni, reggelente egy órával korábban felkelni, és elmenni sportolni, mozogni a kutyával. Így, ha majd eljön az idő, hogy útjára engedd kedvencedet, nyugodtan gondolhatsz arra: te mindent megtettél, hogy hosszú, boldog és egészséges élete legyen.