Kutyákkal az erőszak ellen? Izgalmas kísérlet Spanyolországban

Spanyolországban egy szervezet új szintre emelte a nők bántalmazása elleni harcot. Ők ugyanis az ember legjobb barátját, a kutyát hívták segítségül, méghozzá olyan sikerrel, amely a pszichológusokat is megdöbbentette. A szakmabeliek szerint az ebek munkájuk során 7 nap alatt olyan eredményt értek el, amit egy pszichológusnak 7 évbe telt volna.

A bántalmazás komoly probléma, ráadásul nagyon nehéz fellépni ellene, a hatóságok és a segítő szervezetek csak nehezen tudnak támogatást nyújtani a privát szférában. Spanyolországban azonban egy teljesen újfajta megközelítést találtak ki: nem egy ember, hanem egy állat, konkrétabban egy kutya próbál segíteni a bántalmazott nőkön.

Spanyolországban nagy lépést tettek előre emberségből: megnyitották a családon belüli erőszak elleni alapítványt, melynek célja, hogy a bántalmazott nők speciálisan képzett őrkutyákat kapjanak társként, akik megvédhetik őket a bántalmazó (ex)partnereiktől. A Security Dogs („Őrkutyák”) nevű non-profit szervezet vezetője Ángel Mariscal egy veterán kutyakiképző, aki speciálisan képzett „védő kutyákat” ad a bántalmazott nőknek, a kutyák természetes ösztönére építve, mi szerint fő feladatuk megvédeni a gazdájukat.

Hogyan indult a kezdeményezés és hol tart ma?

A kutyák terápiás „felhasználása” nem újszerű: régóta köztudott, hogy sokat segíthetnek a sérült, vagy bajban lévő embereknek, akik könnyebben nyílnak meg egy állatnak, mint akár egy szakképzett pszichológusnak.
7 évvel ezelőtt Mr. Mariscal rájött, hogy kutyák nem csak utólag segíthetnek, hanem akár meg is előzhetnék a baj (ismételt) megtörténését.

Jelenleg 20 nő veszi igénybe a szolgálatot, és további 16 vár arra, hogy kutyát kaphasson. Alacsonynak tűnhet a szám annak fényében, hogy csak tavaly 4.000 (!) nő halt meg családon belüli bántalmazás miatt, azonban ebből „csak” 48 volt spanyol. Tehát a statisztikákat tekintve, az utóbbi 1-2 évre visszamenőleg, a családon belüli bántalmazásban meghalt nők számának körülbelül fele kap már segítséget Mr. Mariscal jóvoltából, ami nagyszerű eredmény.

Mr Mariscal az El Pais-nak adott interjújában hangsúlyozta: „Ezek a kutyák nem harapnak, nem mennek bele gyilkosságba. Egyikük sem agresszív, éppen ellenkezőleg. Nyugodt, kiegyensúlyozott és nagyon szociális kutyákra van szükségünk, olyanokra, akik képesek családban élni, akár gyerekekkel együtt is. Ezek a kutyák teljesen normálisan, tökéletesen viselkednek mindaddig, míg gazdájuktól utasítást nem kapnak, hogy védjék meg őket. Hamar rájöttünk azonban, hogy ezek a kutyák többet tesznek, mint csupán megvédik tulajdonosaikat. Újfajta önbizalmat adnak a nőknek, akik végre erőt kapnak ahhoz, hogy ismét kilépjenek a világba, ismét ismerkedjenek és ne a négy fal között rettegve éljék le életük hátralévő részét. A madridi kórház pszichiátriai osztályának vezetője azt mondta nekem, hogy ezek a kutyák 7 nap alatt érik el, amit nekik 7 év alatt sikerül csak a helyreállítási terápia során.”

Hogyan működik a kutyák szempontjából…

Egy kutya megvásárlása és képzése körülbelül 8.000 eurónyi összeget tesz ki, azonban az alapítvány által nyújtott szolgáltatás a nők számára költségmentes. Minden felmerülő költséget (a kutyák vásárlásától az ellátásukon és a kutyafelszereléseken át a kiképzésig) Mr. Mariscal a privát biztosítási cége profitján kívül eső összegből fizeti.
Sajnálatos módon a projekt jelenleg nem kap támogatást a kormánytól vagy a helyi hatóságoktól, pedig ez szükséges lenne ahhoz, hogy a várólistán szereplők is részesülhessenek a védelemből, ráadásul Spanyolország kormánya is nagyot nőne az emberek szemében. Legalábbis azokéban biztosan, akik éltek már át családi bántalmazást vagy rendelkeznek kutyával.

…és hogyan a nők szempontjából?

Az alapítványnál elsőbbséget élvezhetnek azok a nők, akiknek már birtokukban van egy bírósági távoltartási végzés a bántalmazó féllel szemben, de Mr. Mariscal elmondása szerint nagy figyelmet szentelnek azokra a bántalmazott nőkre is, akik túlságosan félnek ahhoz, hogy agresszorukat fel merjék jelenteni a bíróságon. Minden nőnek, aki az alapítványnál jelentkezik, először részt kell vennie egy pszichiátriai vizsgálaton, hogy felmérjék az állapotát, meg tudják határozni, mennyire sérült és milyen típusú segítségre lesz szüksége. Ezek után a nők kapnak egy nekik megfelelő kutyát, akivel – egy ideig az alapítvány teljes felügyelete alatt – közösen részt kell venniük egy közel 200 órát felölelő kurzuson. Ennek során megtanulnak együttműködni, megismerik egymást és köteléket alakítanak ki egymás között.

A kurzus végével egy szakértő felméri a jelölt otthoni környezetét, és ha ezt megfelelőnek találta, további 20 órára rendőrségi felügyeletet biztosítanak számára, hogy azután a nekik megfelelő kutya védelme alatt hagyják őket. Ezután kikerülnek az alapítvány közvetlen felügyelete alól, és a kutyák vigyáznak gazdáikra.

Milyen eredményeket értek el a kutyákkal?

América, a program egyik résztvevője, azt nyilatkozta, hogy kutyája sokkal többet segített neki visszanyerni az emberekbe vetett bizalmát, mint addig bármilyen csoportterápia, amin részt vett. „Olyan jogszabályokat akarunk, melyek lehetővé teszik a bántalmazott nők számára, hogy ezeket a kutyákat bárhová, mindenhová magukkal vihessék, akár a vakvezető kutyákat” – mondta.
Mr. Mariscal elmondása szerint korábban már kapcsolatba lépett a mexikói hatóságokkal, azzal a szándékkal, hogy hasonló rendszert hozhassanak létre.

A tavalyi ENSZ-jelentés szerint a spanyol nők „csupán” 13%-át érte fizikai vagy szexuális bántalmazás partner vagy ex-partner által, szemben a 26%-kal Franciaországban vagy a 29%-kal Nagy-Britanniában és a 32%-kal Dániában illetve Lettországban. Ezek az adatok azt mutatják tehát, hogy számos ország van, ahol égetőbb szükség lenne erre a módszerre, mégsem jutott még eszébe senkinek ez a fajta segítségnyújtás. Reméljük, hamarosan egyre több ország vesz majd példát Mr. Mariscal munkásságáról, és elterjed a Security Dogs alapítvány által kiképzett védőkutyák alkalmazása minden bántalmazott nő otthonában, hogy ők is újra boldogan élhessenek egy hű és odaadó társsal.